سوالات حقوقی متداول

پرسش و پاسخ حقوقی

درخواست مشاوره حقوقی

پس از تکمیل فرم ذیل جهت تنظیم وقت مشاوره حضوری با شما تماس گرفته خواهد شد
1 مزارعه چیست؟
مزارعه عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین قرارداد برای مدت معین زمینی را به طرف دیگری بدهد که آن را زراعت کرده و حاصل آن را تقسیم کنند البته زمینی مورد مزارعه است برای کشاورزی باید مناسب باشد و در عقد مزارعه نیز نوع زراعت مشخص باشد.
2آيا امكان اينكه وكيل از طريق پست اقدام به اعتراض كند وجود دارد يا خير؟
بله امكان دارد. مهم اين است كه لايحه دفاعيه يا تجديدنظرخواهی خود را با ذكر دقيق شماره پرونده و شعبه در موعد مقرر ارسال نمايد.
3 فرق دستور تخلیه با حکم تخلیه چیست؟
دستور تخلیه زمانی صادر می گردد که رابطه موجر و مستأجر طبق قانون روابط موجر و مستأجر سال 1376 باشد و شرایط آن قانون در اجاره نامه تنظیمی رعایت شده باشد ولی حکم تخلیه زمانی صادر می گردد که بنا به هر دلیلی نتوان به استناد قانون روابط موجر و مستأجر سال 1376 دستور تخلیه را صادر کرد.
4 وصیت نامه رسمی چیست؟
وصیت نامه رسمی وصیتنامه ای است که در دفتر اسناد رسمی تهیه و تنظیم می شود و در همان دفتر اسناد رسمی قرار داده می شود و قابل اجرا و لازم الاجراست.
5 چطور ميتوان براي خانه‌هايی كه به صورت قولنامه‌ای هستند سند تهيه كرد؟
از دو طریق میتوان این كار را انجام داد: اگر قولنامه قبل از سال 70 میباشد از طریق ماده 147 قانون ثبت. اگر بعد از آن و یا حتی قبل از آن باشد از طریق اقامه دعوی تنفیذ قولنامه و الزام به تنظیم سند به طرفیت مالك رسمی و واسطه‌ها.
6آیا زن می تواند توقیف اموال موجود شوهر خود در خارج از كشور را بابت مهریه از دادگاه ایران بخواهد؟
پاسخ از نظر حقوقی مثبت است اما اجرای آن به مقررات كشور خارجی، رابطه متقابل و تصمیم دادگاه خارجی منوط است.
7 در مطالبه مهریه اصطلاح ابراء یعنی چه؟
اصطلاح ابراء درا مطالبه مهریه یعنی چشم پوشی اختیاری زوجه (بستانکار) از طلب خویش و ابراء از ایقاعات یعنی قراردادی با اختیار یکطرف قرارداد مثل اجازه طلاق که عقدی است لازم یعنی بعد از بری الذمه کردن (بخشیدن طلب) به همسر نمی تواند زوجه آن را مطالبه نماید.
8برای مطالبه مهریه اولین گام چیست و به کجا باید مراجعه کرد؟
برای مطالبه مهریه از شروع سال ۹۴ باید به دفاتر قضایی تازه تاسیس مراجعه کرد و برای مطالبه مهریه در ان دفتر قضایی که نزدیکترین دفتر به محل سکونت مطالبه کننده مهریه میباشد دادخواست مبنی بر مطالبه مهریه داد. بدیهی است که پس از تنظیم دادخواست جهت مطالبه مهریه و تعیین هزینه دادرسی با ابطال تمبر به میزان معین شده توسط کارشناس مالی دفتر قضایی یادشده بر مبنای قانون اقدام به ثبت دادخواست مطالبه مهریه و تعیین نوبت رسیدگی توسط ان دفتر گردید.
9آیا در انواع ازدواج (دایمی و منقطع) مرد مكلف به پرداخت نفقه است؟
تنها در ازدواج دایم نفقه زن بر عهده شوهر است ولی در نكاح منقطع (كه غیر متخصصین به آن ((صیغه)) می گویند)، شوهر ملزم به پرداخت نفقه نیست مگر در عقد، شرط شده باشد .

مشاوره حقوقی

سید نصرالدین حسینی

وکیل پایه یک دادگستری و مشاورحقوقی

۰۹۱۳۳۸۲۶۴۵۳


انجام کلیه خدمات تخصصی حقوقی، وکالت موثر و پیگیری مستمر در کلیه مراجع دادگستری، تعزیرات حکومتی و ادارات دولتی وغیره و ارائه کلیه امور حقوقی از قبیل وکالت در امور جنایی,حقوقی,کیفری و تجاری
مشاوره فروش